Rozgryź badanie marketingowe

/Jak rozgryźć badanie? Jak kukurydzę!

 

Najnowszy sondaż Grupy VSC wykazał, że zarówno wielu naszych Klientów, jak i prawie cały zespół SecretClient® doceniają smak kukurydzy. Rozgryzając jej dojrzałe ziarna znaleźliśmy wiele podobieństw tego warzywa do badań Mystery Shopping! Przedstawiamy je Państwu z przymrużeniem oka 😉 w wakacyjnym felietonie.


Tajemniczy Klient i kukurydza – znane od tysięcy lat!

Nie każdy wie, że Tajemniczy Klient to jedna z najstarszych technik badań marketingowych na świecie. Nie wymyślili jej, jak się często uważa Amerykanie, którzy jedynie spopularyzowali Mystery Shopping we współczesnym świecie. Historia przytacza mnóstwo przykładów na to, że już w starożytności mądrzy władcy przebierali się w szaty zwykłych ludzi, by dowiedzieć się co się dzieje za murami pałaców. Historia badań Mystery Shopper liczy więc tysiące lat, ale nie tylko to upodabnia ją do kukurydzy, znanej od 7 tys. lat jako jedna z najstarszych roślin uprawnych na Ziemi. Obecnie pałace zmieniły się w szklane biurowce, a menedżerowie firm nie muszą już przebierać się za klientów, ryzykując rozpoznanie, ponieważ mają dziś do dyspozycji 70 tys. Tajemniczych Klientów SecretClient®.

Jedne z najważniejszych.

Kukurydza jest drugą najczęściej uprawianą rośliną na świecie zaraz po pszenicy, wyprzedzając inne popularne warzywa, takie jak np. ryż. Podobnie Tajemniczy Klient, chociaż czasami nie zdajemy sobie z tego sprawy z uwagi na poufny charakter tego typu badań i unikanie rozgłosu, zajmuje jedno z pierwszych miejsc na liście badań marketingowych wielu sieci sprzedaży, firm handlowych i usługowych, banków, stacji paliw. Mystery Shopper swoją pozycję zawdzięcza przede wszystkim temu, że nie bazuje na sondażach i deklaracjach respondentów, lecz bada rzeczywistą jakość obsługi w praktyce. Analiza prowadzona w miejscu sprzedaży, na linii styku personelu firmy i konsumentów dostarcza najważniejszych wniosków w zakresie rozwoju firmy, dlatego Grupa VSC realizuje miesięcznie przeszło 5 tys. audytów, które realnie wspierają budowę satysfakcji i lojalności klientów.

Wiele odmian i zastosowań.

Na całym globie wyróżnia się przeszło 200 gatunków kukurydzy, mających różne zastosowania, a wiele odmian chronią patenty. Podobnie szeroki wachlarz badań marketingowych z rodziny Mystery Shopping, realizowany jest przez Grupę VSC pod zastrzeżoną marką SecretClient®. Ten znak jakości, potwierdza najwyższe kompetencje i wyjątkowe know-how. Wśród odmian i technik Tajemniczego Klienta warto wyróżnić: wizyty w sieciach, punktach sprzedaży, audyty w specjalistycznych punktach usługowych: np. serwisach, dokonywanie przez Mystery Shopperów kontrolowanych zakupów, zwrotów, napraw, wielokanałowe badania konkurencji, badania marketingowe typu SecretContact, obejmujące m.in. infolinię, doradców, BOK, korespondencję pocztową i elektroniczną, audyty stron internetowych i wiele innych. Jak wybrać właściwą technikę badań Tajemniczy Klient? Najlepiej w tym zakresie zaufać fachowcom, którzy po analizie potrzeb doradzą firmie właściwy wybór i potwierdzą go poprzez badania pilotażowe.

Regionalne różnice mają gruntowne znaczenie.

Dlaczego w realizacji badań Tajemniczego Klienta w Polsce lepiej niż międzynarodowe firmy badawcze sprawdzają się firmy wyspecjalizowane na naszym rynku? Ponieważ podobnie jak różne gatunki kukurydzy oprawia się w różnych strefach klimatycznych, od suchej Ameryki, poprzez umiarkowaną Europę, po wilgotną Azję, tak w badaniach Mystery Shopping bardzo ważna jest gruntowna znajomość lokalnej specyfiki. Dlatego SecretClient® opiera się na rodzimym know-how, polskim zespole menedżerów i 17-letnim doświadczeniem w naszym kraju. Dzięki temu, planując audyty Tajemniczego Klienta doskonale oddajemy nie tylko polską specyfikę, ale również lokalne różnice w miastach i regionach. Ma to ogromne znaczenie dla wyników badań i ich praktycznego zastosowania. Podobnie jak z kukurydzy można zrobić płatki, chleb, olej, popcorn, gotować, grillować, podawać w sałatkach, tak eksperci Grupy VSC pomagają w wykorzystaniu wyników badań na wiele sposóbów, m.in. w sprzedaży, marketingu, programach lojalnościowych, marketingu relacji, HR i szkoleniach.

Podsumowanie – czas na korzyści.

Kukurydza ma bezcenne wartości odżywcze, obniża cholesterol, pozytywnie wpływa na układ nerwowy, poprawia trawienie i pomaga w odchudzaniu, zapewniając uczucie sytości, dostarcza witamin z grupy B, A, D, E i K, kwas foliowy oraz selen, chroniący przed nowotworami. Równie szerokie korzyści płyną z badań Tajemniczy Klient. Pozytywnie wpływają na cały „układ nerwowy” firmy, czyli sieć sprzedaży, motywację personelu, wizerunek i komunikację. Tutaj liczy się jednak czas. Jeśli nie wyciągniemy kukurydzy z gotującej się wody w ciągu 10-15 minut, to potem będzie stawała się coraz twardsza. Z wynikami badań Tajemniczego Klienta jest podobnie, należy szybko wyciągać z nich wnioski i wdrażać je w życie. Dlatego Klienci SecretClient® otrzymują w tym zakresie dodatkowe wsparcie w postaci analizy opinii konsumentów z jakoscobslugi.pl oraz badań satysfakcji klienta przez aplikację Premia360 na smartfony. W ten sposób Grupa VSC tworzy układ odpornościowy, dzięki któremu przedsiębiorstwo chroni i maksymalizuje swoje plony, poprawia standardy, zwiększa wydajność oraz zyski.

Źródła:
Polski Program Jakość Obsługi – jakoscobslugi.pl – badania satysfakcji klientów 2015©
Grupa VSC, Dep. SecretClient® / Mystery Shopping / Tajemniczy Klient 2015.