Święta pod lupą SecretClient

/12.2015/ Badanie marketingowe – nasze świąteczne zwyczaje.

Z okazji Świąt wzięliśmy pod lupę nasze polskie świąteczne tradycje. Badanie zostało przeprowadzone na przełomie listopada i grudnia, na ciekawej próbie, bo złożonej z prawie całego 40-osobowego zespołu Grupy VSC. Mamy w naszej drużynie przedstawicieli niemal każdego regionu Polski i stanowimy interesującą mieszankę kultur. Dzieląc się bożonarodzeniowymi zwyczajami naszych rodzin postanowiliśmy sprawdzić, jak wiele mamy wspólnego i w jakich obszarach się różnimy.

W badaniu zapytaliśmy m.in. o to, jak bardzo lubimy Święta? Zdecydowana większość osób wypełniających ankietę powiedziała, że Święta Bożego Narodzenia bardzo lubi (74%). Jedynie jedna osoba swoją sympatię do tego okresu w roku ocenia na 2 w skali 1-5.

Nasze rodzinne tradycje.

Jedno z pierwszych pytań naszego badania marketingowego dotyczyło tradycji i zwyczajów świątecznych. Największy wynik w tym zakresie uzyskało łamanie się opłatkiem, na równi z obdarowywaniem się prezentami. Aż 97% z nas praktykuje te 2 zwyczaje. Połowa ankietowanych bierze udział w pasterce i kolęduje z bliskimi w trakcie Wigilii – pozostałe 50% zna te zwyczaje, ale nie praktykuje ich w swoim domu. Duża część zespołu VSC (88%) nie znała tradycji parzystej liczby osób przy wigilijnym stole i nikt spośród nas tego zwyczaju nie kultywuje.

Zbadaliśmy wróżby i przepowiednie.

Nikt z nas nie ciągnie słomek spod obrusa, aby sprawdzić jaki będzie przyszły rok – są jednak osoby, które wróżą to z orzechów włoskich! Polega to na losowaniu orzecha – jeśli okaże się zdrowy, to rok będzie udany, a jeśli orzech będzie czarny, rok będzie gorszy. Według naszej ankiety, obyczaj ten pochodzi ze Śląska, ale pewnie w tym roku przetestuje go każdy:) Nie musimy jedynie polegać na wróżbach, można mieć wpływ na przyszłość! Z naszego badania wynika dobra rada: aby przyszły rok przyniósł dobrobyt i pieniądze powinniśmy mieć pod talerzem łuski karpia – tak radzi jeden z naszych pracowników pochodzący z Dolnego Śląska.

Kto nam przynosi prezenty – czy Tajemniczy Klient?

Jesteście ciekawi, kto w Święta przynosi prezenty w naszych domach? To wcale nie jest takie oczywiste. Większość z nas odwiedza Mikołaj (56%), na drugim miejscu jest Gwiazdor (21%), dalej plasują się Gwiazdka i Aniołek (9-8%). Najrzadziej podarunki przynosi Dzieciątko (6%), które odwiedza tylko osoby z woj. opolskiego.

Co na naszych stołach?

Przeprowadziliśmy również pogłębione badanie satysfakcji z wigilijnych potraw. Okazuje się, że najbardziej lubianym przez nas daniem są pierogi z kapustą i grzybami (94%), a po nich barszcz z uszkami (88%). Najmniej znaną potrawą pośród wymienionych w badaniu był rosół z karpia: 71% z nas nie znało tej potrawy, a lubią ją tylko dwie osoby: z Dolnego Śląska i Kujaw. W oparciu o wyniki badania opracowaliśmy przepis na wigilię. Prezentujemy 12 potraw, które poleca na wigilijny wieczór Grupa VSC, łącząc gusta i podniebienia zespołu SecretClient, Polskiego Programu Jakości Obsługi oraz naszych Ekspertów od programów lojalnościowych i motywacyjnych:

Przystawki:

1. Ryba po grecku – 65% naszego zespołu zna to danie, a 47% je lubi.
2. Śledzie – lubi je 65%, zna 92% z nas.

Zupy:

3. Barszcz z uszkami – ulubiona zupa 88% osób, znana aż 94%.
4. Zupa grzybowa – lubi ją 62%, zna 65% z nas.

Dania główne:

5. Pierogi z kapustą i grzybami – zna je 100% i aż 94% osób je lubi.
6. Karp – smażony lub w galarecie: 97% osób zna to danie, a lubi je 53%.
7. Pstrąg w sosie pieczarkowym – polecany przez osoby z Pomorza.

Na słodko polecamy:

8. Kutię, którą zna 62% osób i lubi 44%.
9. Sernik – lubi go 71%, a zna 74% z nas.
10. Kluski z makiem – znane przez 36% osób, szczególnie polecane przez 27%.
11. Piernik – polecany przez osobę z Opolszczyzny.

Napój, specjalnie na wigilię:

12. Oczywiście kompot z suszu – lubi 59% z nas, zna 86%.

Czy George Michael może wygrać z kolędami?

Chociaż Boże Narodzenie tradycyjnie wiąże się z kolędami, to w naszej ankiecie CAWI pojawiły się nie tylko najpopularniejsze kolędy, takie jak Przybieżeli do Betlejem (50%), Cicha Noc (44%), Wśród Nocnej Ciszy i Dzisiaj w Betlejem (po 38%), ale również przebój „Last Christmas” nagrany przez George Michaela z zespołem Wham oraz utwory, które z okazji Świąt nagrali: Mariah Carey, Czerwone Gitary, DeSu, Shakin’ Stevens, Edyta Górniak w duecie z Krzysztofem Antkowiakiem i inni. Na liście świątecznych przebojów jest także Jingle Bells oraz Let it snow. Zobaczcie który utwór wygrał, będą niespodzianki…
TOP 20 świątecznych przebojów! kliknij!

Źródła:
Wspólne badanie Dep. SecretClient® / Mystery Shopping / Tajemniczy Klient 2015©
Grupa VSC – badanie CAWI / badanie satysfakcji – grudzień 2015©


Zobacz wszystkie Aktualności: