Aktualności

Życzymy Wielkiej Mocy!

Wielka moc łączenia badań marketingowych z jakością i budową lojalności.

Nie tylko od święta, ale przez cały rok, łączymy dla Państwa doświadczenia i usługi trzech marek.

SecretClient®, Polski Program Jakości Obsługi oraz programylojalnościowe.pl to 3 zespoły profesjonalistów, współpracujących ze sobą we wspólnej siedzibie Grupy VSC, aby nasi Klienci poczuli Wielką Moc łączenia korzyści. Dzięki synergii usług z zakresu marketingu relacji i 20 lat doświadczeń, zapewniamy naszym Klientom wygodę, oszczędność czasu i kosztów oraz szereg wartości dodanych. Firmy, dla których prowadzimy badania marketingowe otrzymują od nas nie tylko precyzyjne raporty i wnioski, ale również solidne wsparcie, w zakresie wykorzystania wyników badań w biznesie i rozwoju firmy. Zobacz więcej.

Życzymy Wesołych Świąt Wielkanocnych i Wielkiej Mocy na cały rok!


Nasi Tajemniczy Klienci wśród Gwiazd 2019

Już 12 rok z rzędu eksperci SecretClient uczestniczyli w wyborze Gwiazd Jakości Obsługi!

Jak co roku, 15 marca w Międzynarodowym Dniu Konsumenta, miała miejsce Gala Jakości Obsługi 2019. W tym najważniejszym, dorocznym wydarzeniu Polskiego Programu Jakości Obsługi uczestniczyli eksperci z naszego działu badań jakości obsługi i satysfakcji. Gala Gwiazd Jakości Obsługi 2019 odbyła się w szlachetnych wnętrzach Business Centre Club w Warszawie.

Podczas Gali poznaliśmy marki, które zostały docenione przez klientów, zapewniają najwyższe standardy obsługi i są rekomendowane przez konsumentów na 2019 rok. Zwieńczeniem Gali było uroczyste wręczenie statuetek Gwiazd Jakości Obsługi firmom, które zgodnie z opiniami konsumentów, swoją ciężką pracą i zaangażowaniem całych zespołów wypracowały tytuł najbardziej przyjaznych firm, rekomendowanych na 2019 rok.


Laureatom zostały uroczyście wręczone statuetki oraz certyfikaty Gwiazd Jakości Obsługi. Nagrodzeni ze sceny wyrażali swoje podziękowania dla konsumentów oraz pracowników zajmujących się codziennie dbałością o utrzymanie relacji z klientami oraz zapewnieniem im wielu powodów do satysfakcji.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji filmowej z Gali Gwiazd Jakości Obsługi 2018:


Prezes Polskiego Programu Jakości – Mirosław Bartoń.

Dr Krystyna Jendrzej–Gawlicz przedstawiła wyniki rocznego badania jakości obsługi klientów w Polsce.

Podczas tej wyjątkowej uroczystości mieliśmy okazję zaprezentować wyniki rocznego badania satysfakcji konsumentów w Polsce. W tym roku zwróciliśmy uwagę na zmiany wskaźników satysfakcji klientów w różnych obszarach oceny jakości obsługi. Omówiliśmy również nieznaczny trend spadkowy, który może dostarczać powodów do niepokoju w niektórych branżach. Wspólnie ze zgromadzonymi na Gali gośćmi, wśród których znalazła się czołówka polskich menedżerów z najlepiej ocenianych przez konsumentów firm, zastanawialiśmy się nad wyzwaniami stojącymi przed obsługą klientów w kolejnych latach.

Międzynarodowy Dzień Konsumenta ustanowiono dla podkreślenia wagi pierwszej debaty nad prawami konsumentów, która odbyła się 57 lat temu w Kongresie Stanów Zjednoczonych. To wówczas Prezydent John F. Kennedy zwrócił uwagę na to, że opinie niezwykle ważnej grupy, jaką są konsumenci są rzadko brane pod uwagę. W SecretClient i Grupie VSC wiemy, że konsumenci mają wiele do powiedzenia i chcą aby ich głos dotarł do firm. Dostarczamy na to wiele dowodów w badaniach satysfakcji konsumenta oraz NPS, realizowanych dla naszych Klientów. Potwierdza to również skala zaangażowania konsumentów w oceniania firm, które odbywa się przez 365 dni w roku na portalu jakoscobslugi.pl. Rokrocznie nas specjaliści w zakresie badań jakości obsługi, realizowanych metodą Tajemniczy Klient uczestniczą w weryfikacji i analizie opinii konsumentów oraz wspierają badanie CAWI, realizowane wśród firm dominowanych o tytułu Gwiazdy Jakości Obsługi.

Na kolejnych fotografiach laureaci Gwiazd Jakości Obsługi. Od góry kolejno firma T-Mobile, Bank BGŻ BNP Paribas, Play oraz mBank.

Więcej informacji – Strona Gwiazd Jakości Obsługi


Pierwsze Mistrzostwa Jakości Obsługi – start!

Rozpoczęły się Mistrzostwa Jakości Obsługi!

W czerwcu i lipcu emocje Polaków rozgrzeją się do czerwoności i to nie tylko za sprawą piłkarskich Mistrzostwach Świata w Rosji. Wrażeń będzie jeszcze więcej, ponieważ rozpoczęły się pierwsze w naszym kraju Mistrzostwa Jakości Obsługi! Rywalizują w nich najlepsze firmy w Polsce, uhonorowane tytułem Gwiazdy Jakości Obsługi 2018.

W tych mistrzostwach nie chodzi o bramki, lecz o opinie. To klienci firm zdecydują kto zwycięży, zgodnie z mottem Polskiego Programu Jakości Obsługi „Twoja opinia się liczy”. Opinie konsumentów wpływają dynamicznie na wyniki meczów, rozgrywanych na stronie mistrzostwa.jakoscobslugi.pl

Podczas uroczystej Gali Gwiazd Jakości Obsługi w Business Centre Club w Warszawie, rozlosowane zostały grupy, w których firmy zmierzą się ze sobą w pierwszej fazie rozgrywek. Firmy, które otrzymają najwięcej konsumenckich rekomendacji, wyjdą zwycięsko ze swoich grup i spotkają się w fazie pucharowej.

Korzyści dla firm i konsumentów

Liczne badania marketingowe wskazują, że firmy dbają o jakość obsługi klienta i poprawiają standardy obsługi. O tym jednak, czy robią to skutecznie decydują konsumenci, nagradzając najlepsze firmy Gwiazdami Jakości Obsługi. Tytuł Gwiazdy stanowi nie tylko najwyższy poziom wyróżnienia, ale również zobowiązanie do utrzymania jakości i dalszego doskonalenia obsługi. W tym celu, aby Gwiazdy nie traciły kondycji, związanej z jakością obsługi klientów i obsługiwały ich na jak najwyższym poziomie przez cały rok, Polski Program Jakości Obsługi wraz z ekspertami SecretClient® zorganizowali Mistrzostwa Jakości Obsługi.

Mistrzostwa są także znakomitą okazją do tego, aby Gwiazdy Jakości Obsługi mogły integrować swoich pracowników wokół idei doskonalenia jakości obsługi. To właśnie oni, pracownicy sklepów, kasjerzy, doradcy klienta i serwisanci, na co dzień stanowią reprezentację firmy. Liczymy, że Mistrzostwa Jakości Obsługi 2018 będą stanowiły dla nich dodatkową motywację i okazję do coraz lepszej gry na polu konsumenckich potrzeb. Dzięki temu, wygrywamy wszyscy, zarówno konsumenci, jak i firmy oraz ich zespoły.

Quality wide benchmarking – nowa jakość badań satysfakcji klienta.

Rozgrywki między firmami są niezwykle ciekawe, ponieważ mierzą się ze sobą najlepsi przedstawiciele różnych branż, m.in. banki, firmy telekomunikacyjne oraz sieci sprzedaży. Dzięki temu, zyskują możliwość porównania standardów i satysfakcji konsumentów, wykraczając daleko poza własną branżę. Benchmarking firm, które wcześniej nie traktowały siebie jako punktów odniesienia i wzorców do naśladowania, wprowadza nową jakość do badań satysfakcji konsumentów w Polsce.

Aby pomóc firmom zidentyfikować swoje mocne strony oraz słabości przeciwników Polski Program Jakości Obsługi, przy współpracy z analitykami SecretClient udostępnia klientom raporty wiedzy oraz w miarę potrzeb organizuje dodatkowe badania Tajemniczy Klient. Wiedza płynąca z kompleksowego programu badań marketingowych pozwala identyfikować potencjalne zagrożenia związane z obsługą klienta, wprowadzać usprawnienia i tym samym wyprzedzać konkurencję. Pozwala łączyć interesy firm i konsumentów, z czego płyną korzyści dla obu stron. Firmy zyskują bardziej zadowolonych i lojalnych klientów, a ci zyskują wyższą jakość obsługi i doceniają, że ich opinia się liczy.

Integracja i motywacja pracowników

Pracownicy powinni grać w jednej drużynie, być „reprezentacją” firmy i dodatkowo czerpać z tego satysfakcję. Polski Program Jakości Obsługi przygotował specjalny program dla zespołów sprzedażowych pt. „Złota Jedenastka”. Ma on na celu wykorzystywać pozytywną rywalizację pracowników do podnoszenia wyników na każdym poziomie struktury organizacyjnej. „Złota Jedenastka” pozwala osiągnąć wzrost lojalności zespołu oraz ograniczyć odpływ cennych pracowników. Program to niższe koszty premiowania dzięki elementom grywalizacji: puchary, medale, nagrody.

Więcej informacji o Mistrzostwach Jakości Obsługi znajduje się na stronie: mistrzostwa.jakoscobslugi.pl


Znamy Gwiazdy Jakości Obsługi 2018!

Konsumenci po raz 11 wybrali Gwiazdy Jakości Obsługi

W Międzynarodowym Dniu Konsumenta, który jak co roku obchodzony jest na całym świecie 15 marca, w Polsce odbyła się Gala Gwiazd Jakości Obsługi 2018. Podczas uroczystości mieliśmy okazję podsumować wyniki największego badania satysfakcji konsumentów w naszym kraju, a także wręczyć statuetki firmom, które głosami konsumentów zasłużyły na miano najbardziej przyjaznych, czyli Gwiazd Jakości Obsługi. Prestiżowy charakter wydarzenia podkreślało miejsce Gali – siedziba Business Centre Club w Warszawie.

Tegoroczna Gala była wyjątkowa, ponieważ otworzyła kolejną, druga już dekadę wspólnych działań, związanych z poprawą jakości obsługi w Polsce. Dowodem na to jest godło Gwiazdy Jakości Obsługi – znak, który potwierdza zaangażowanie firm w budowanie pozytywnych relacji i dbałość o satysfakcją konsumentów. Polski Program Jakości Obsługi od 11 lat zbiera doświadczenia zakupowe klientów na portalu jakoscobslugi.pl. We współpracy z ekspertami SecretClient® z zakresu badań mystery shopping i NPS, cyklicznie przeprowadza badania marketingowe i publikuje raporty dotyczące poziomu oraz obsługi klienta w Polsce oraz rozwoju standardów obsługi. Niezmienne jest również hasło „Twoja opinia się liczy!”, które od początku towarzyszy działaniom podejmowanym w ramach Polskiego Programu Jakości Obsługi.

Marcowa uroczystość, podobnie jak rok wcześniej, została ponownie poprowadzona przez Katarzynę Pakosińską, a na scenie towarzyszył jej Prezes Polskiego Programu Jakości – Mirosław Bartoń. Jak co roku ceremonia rozpoczęła się od podsumowania 11. edycji działań Polskiego Programu Jakości Obsługi. Dr Krystyna Jendrzej–Gawlicz przedstawiła wyniki całorocznego badania nt. jakości obsługi oraz poziomu zadowolenia klientów w Polsce. Eksperci SecretClient oraz Polskiego Programu Jakości Obsługi są zgodni, a wyniki mówią same za siebie – w podsumowanym roku wskaźnik jakości obsługi osiągnął rekordowy rezultat 77,9%. Stale rosnąca satysfakcja konsumentów jest dobrą prognoza na przyszłość, pod warunkiem jednak, że przedsiębiorcy w naszym kraju w dalszym ciągu będą rozwijać standardy obsługi klienta i troszczyć się o lojalność i satysfakcję odbiorców swoich produktów i usług.

Podczas Gali poznaliśmy marki, które zostały docenione przez konsumentów i ich zdaniem wykazały się najwyższą dbałością o klienta. Statuetki Gwiazd Jakości Obsługi oraz certyfikaty, zostały uroczyście wręczone prezesom i managerom wyróżnionych firm. Laureaci chętnie wyrażali swoje podziękowania dla zespołów pracujących nad standardami obsługi oraz utrzymaniem satysfakcji swoich klientów. Nie zabrakło także ciepłych słów dla konsumentów, którzy stale dzielą się z markami swoimi doświadczeniami i opiniami.

Zuzanna Chodyra–Piast, Customer Experience Manager odbiera Gwiazdę Jakości Obsługi 2018 w imieniu marki Play.

Wiktor Mikołajczyk (po prawej), Dyrektor Pionu Serwisu Fabrycznego odbiera Gwiazdę Jakości Obsługi 2018 dla Serwisu Fabrycznego Sprzętu Gospodarstwa Domowego Bosch Siemens Gaggenau Zelmer.

Tradycyjnie na zakończenie Gali, zaprosiliśmy najprzyjaźniejsze firmy w Polsce do pamiątkowego zdjęcia.

Podczas 11. edycji Gali Gwiazd Jakości Obsługi statuetki odebrali reprezentanci firm:
5.10.15, Allegro, Avon, BGŻ BNP Paribas, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, Ceneo.pl, CityFit, Costa Coffee, Deichmann, DHL Parcel, Drogerie Natura, Enel-Med, Ergo Hestia, Gothaer, Hebe, ING Bank Ślaski, Inmedio, Jula, Kaufland, Kazar, Lidl, Link4, Lotos, Lux Med, mBank, Neonet, Net Credit, Nju Mobile, OBI, Oriflame, Pepco, PKN Orlen, Play, RTV EURO AGD, Samsung, Santander Consumer Bank, Selgros, Serwis Fabryczny Sprzętu Gospodarstwa Domowego Bosch Siemens Gaggenau Zelmer, Shell, Spar, T-Mobile, UPC, Vivus, Warta, Wonga.pl.

Gala nie przypadkowo odbywa się w Międzynarodowy Dzień Konsumenta – tego dnia Polski Program Jakości Obsługi, a także wyróżnione firmy mają sposobność wyrazić swoje uznanie dla konsumentów. Bowiem dzięki nim, możliwe jest sukcesywne dostosowywanie i doskonalenie procesu obsługi oraz sprzedaży do wymagań i potrzeb kupujących. Wybór marek, które otrzymały to wyjątkowe godło jakości również jest zasługą konsumentów – jako jurorzy oceniali je przez cały rok pod względem świadczonej obsługi na portalu jakoscobslugi.pl, który jest cennym źródłem wiedzy zarówno dla firm jak i dla konsumentów.

Adam Dwulecki – Członek Zarządku firmy Gothaer z Gwiazdą Jakości Obsługi 2018.

W dniu Gali ukazał się również dodatek specjalny do ogólnopolskiego wydania Gazety Wyborczej, w którym analitycy Polskiego Programu Jakość Obsługi we współpracy z ekspertami SecretClient® specjalizującymi się w badaniach Tajemniczy Klient oraz specjalistami od marketingu relacji z Grupy VSC, podsumowali rok pracy nad badaniami satysfakcji klientów. Zaprezentowano w nim kompleksowy raport dotyczący jakości obsługi klienta w polskich firmach, a także ciekawe wywiady z managerami firm, które nagrodzono Gwiazdami Jakości Obsługi 2018.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji filmowej z Gali Gwiazd Jakości Obsługi 2018:

Więcej informacji – zobacz raport i dodatek specjalny w PDF

Grupa VSC od 1998 roku specjalizuje się w marketingu relacji, łącząc siłę trzech marek: SecretClient®, Polski Program Jakość Obsługi oraz Programylojalnosciowe.pl. Rozwinęła silne gałęzie komplementarnych usług w zakresie badań marketingowych, zogniskowanych na jakości obsługi i satysfakcji klientów, łącząc jej z obszarem motywacji i lojalności. Grupa VSC wykorzystuje efekt synergii. Zrealizowała przeszło 500.000 audytów Mystery Shopper oraz kilkaset programów lojalnościowych i motywacyjnych. Posiada największą w Polsce sieć 70000 Tajemniczych Klientów, obecnych w 6.000 miejscowości oraz współpracuje z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu. W oparciu o badania konsumentów i ich oczekiwań projektuje oraz rozwija systemy lojalnościowe. Należy do elitarnego grona Diamentów Forbes oraz Gazel Biznesu. Swoją działalność w każdym obszarze od lat stale wspiera badaniami satysfakcji konsumentów oraz klientów biznesowych.


Paragony w badaniach satysfakcji klientów

Uruchomiliśmy badania jakości obsługi w oparciu o paragony.

Nowa usługa pozwala prowadzić badanie satysfakcji klientów z wykorzystaniem kodów na paragonach fiskalnych. Rozwiązanie zostało wdrożone w kwietniu 2017 roku dla sieci restauracji North Fish. Klienci, którzy otrzymują paragon ze specjalnym kodem, mogą podzielić się opiniami na temat odwiedzonych przez siebie restauracji, wypełniając ankietę na dedykowanej stronie. Dzięki temu klienci zyskują realne znaczenie w kształtowaniu standardów jakości obsługi, a firma wartościowe informacje. Dodatkowo, badanie zostało wzbogacone o elementy programu lojalnościowego. Konsumenci otrzymują kupony rabatowe do sieci restauracji North Fish na zakup Smoothie oraz Lemoniady za 1 grosz.

Jak działa to narzędzie badania satysfakcji klienta i w czym tkwi jego siła?

Firmy, dla których SecretClient® realizuje badania marketingowe zyskały narzędzie, które otwiera nowy wachlarz możliwości. Badanie jakości obsługi z wykorzystaniem kodów nadrukowanych na paragonach dostarcza wielu informacji na temat satysfakcji klienta oraz przebiegu całego procesu obsługi w konkretnych placówkach, z dokładnym wskazaniem miejsca, daty i godziny. Wnioski płynące z badania są tym cenniejsze, że opierają się na doświadczeniach rzeczywistych klientów, a więc najważniejszej dla firmy grupy odbiorców. Firma zyskuje możliwość spojrzenia na swoją obsługę i potrzeby klientów z szerszej perspektywy.

Przykładowo SecretClient® od przeszło roku monitoruje jakość obsługi w 38 restauracjach North Fish, prowadząc w nich regularne badania metodą Tajemniczy Klient. Dzięki nowemu narzędziu badawczemu opartemu o paragony pozyskujemy obecnie dane z dwóch, wzajemnie uzupełniających się źródeł. Zarówno kontrolujemy realizację standardów w oparciu o badania Tajemniczego Klienta, jak i badamy poziom satysfakcji „zwykłych” klientów, wypełniających ankiety satysfakcji z wykorzystaniem kodów nadrukowywanych na paragonach.

Dzięki temu, firmy dla których prowadzimy badania marketingowe mogą jeszcze lepiej rozwijać swoją ofertę i doskonalić jakość obsługi. Obecnie w większym stopniu „trzymają rękę na pulsie” – na bieżąco badając satysfakcję i potrzeby klientów za pomocą dedykowanych ankiet konsumenckich, a równolegle audytorzy Mystery Shopping weryfikują pracę personelu sieci sprzedaży, standardy obsługi, ekspozycji, jak również jakość produktów.

Oprogramowanie do badania satysfakcji klientów i opieka informatyczna.

System badania satysfakcji klientów w oparciu o kody nadrukowywane na paragonach, w tym strona internetowa z ankietą dla konsumentów oraz technologia przetwarzania kodów, zostały wdrożone przez programistów zatrudnionych na stałe w naszym Dziale IT. Takie rozwiązanie nie tylko ułatwia wprowadzanie nowych funkcjonalności i zmian oprogramowania, czy integrację z systemami informatycznymi i kasowymi Klientów SecretClient®, ale także zapewnia stabilność systemu, pełen nadzór nad przebiegiem programu badawczego i szybką reakcję.

Podobne programy funkcjonują już w takich sieciach sprzedaży jak McDonald’s, Starbucks, KFC, czy Obi. Wprowadzając swoje własne narzędzie badań przy użyciu paragonów SecretClient® – flagowy okręt Grupy VSC, wypływa na jeszcze szersze wody. Zapraszamy do współpracy firmy zainteresowane wdrożeniem u siebie badania satysfakcji klientów z wykorzystaniem paragonów i ankiet konsumenckich. Prezentowane rozwiązanie jest adresowane zarówno dla firm, zainteresowanych możliwością spojrzenia na jakość obsługi klienta z dwóch stron, tj. metodą ankiet oraz poprzez wizyty Tajemniczych Klientów, jak i firmy, które do tej pory pozyskiwały opinie klientów samodzielnie, za pomocą ankiet online.

Badania z paragonami rozwijają również korzyści synergii Grupy VSC.

Prezentowane narzędzie jest idealnym podsumowaniem tego, czym cała Grupa VSC zajmuje się od przeszło 19 lat, czyli synergią badań i budowy lojalności. Dbając o jakość obsługi w punktach sprzedaży poprzez badania, równocześnie oferujemy konsumentom konkretne korzyści, które wiążą ich z daną marką na dłużej. Ugruntowany pomysł na połączenie dbania o jakość obsługi z motywacją zaowocował obecnie nową usługą, ale warto zaznaczyć, że już od lat nasi Klienci korzystają z różnych usług, w których łączymy badania marketingowe z motywacją i systemami lojalnościowymi.

Zbieranie opinii potransakcyjnych z jednoczesną zachętą do dalszych zakupów stoi pośrodku specjalizacji naszej firmy. W zależności od rozłożenia akcentów w komunikacji, takie rozwiązanie może zostać dodane do usług każdego Klienta Grupy VSC. Jest naturalnym dopełnieniem oferty badawczej SecretClient oraz czy portalu jakoscobslugi.pl, gdzie w centrum zainteresowań Polskiego Programu Jakości Obsługi znajduje się badanie opinii i satysfakcji konsumentów. Pamiętajmy także, że po dodaniu opinii konsument zyskuje prezent w postaci rabatu bądź gratisu, po który zgłosi się do placówki firmy i przy okazji może dokonać kolejnej transakcji. Taka zachęta do ponownego zakupu z pewnością może zainteresować te firmy, dla których Grupa VSC opracowuje systemy lojalnościowe i programy motywacyjne.

Zapraszamy do współpracy.

Masz więcej pytań?

Dowiedz się więcej od naszych Project Managerów:

Skorzystaj z 20 lat doświadczeń.

+48 71 799 89 59
wew: 22, 26, 31, 37

polska@secretclient.pl

Zobacz więcej AKTUALNOŚCI.


Know-how: jak zostać Gwiazdą Jakości Obsługi?

Jak zostać Gwiazdą na przykładzie badania satysfakcji klientów
w sklepach z wyposażeniem wnętrz:

Grupa VSC od niemal dwóch dekad pomaga firmom poprawiać standardy jakości obsługi klienta wykorzystując synergię Tajemniczych Klientów SecretClient® i Polskiego Programu Jakości Obsługi. Unikalne w skali kraju badanie jakości obsługi, realizowane na podstawie tysięcy opinii, zgłaszanych przez konsumentów na portalu jakoscobslugi.pl pozwala weryfikować w praktyce, jak wprowadzane przez firmy standardy jakości obsługi klienta wpływają na odczucia realnego, końcowego konsumenta. Kontynuując cykl artykułów opartych na doświadczeniach klientów zgłaszających swoje opinie na jakoscobslugi.pl, przedstawiamy kilka porad w zakresie jakości obsługi klienta, na przykładzie bardzo wymagającej branży sklepów budowlanych i z wyposażeniem wnętrz. Mamy nadzieję, że artykułem zainspirujemy managerów nie tylko tej branży, ale wszystkich, którzy mają wpływ na jakość obsługi klienta w Polsce.

Polski Program Jakości Obsługi wraz z ekspertami SecretClient® oraz tysiącami konsumentów jak co roku wyłonili najlepsze sklepy z branży wyposażenia wnętrz, nagradzając je Gwiazdą Jakości Obsługi. W tym roku nagrodę otrzymały m.in. Jula, Komfort, Obi, Pepco. W opinii klientów te sklepy najbardziej odpowiadają ich potrzebom, pracownicy są pomocni i rzetelni, a jakość obsługi przebiega sprawnie.


Salon marki KOMFORT – tegorocznej Gwiazdy Jakości Obsługi (fot. pochodzi ze strony internetowej firmy)

Przykład z badania satysfakcji klientów – przywileje dla kobiet w ciąży.

Branża sklepów z wyposażeniem wnętrz bardzo dba o to, aby jakość obsługi kobiet w ciąży przebiegała sprawnie. Klientki te są najczęściej w momencie, w którym przygotowują się do przyjęcia na świat potomstwa i solidnie się do tego przygotowują. Managerowie sklepów wiedzą, że jakość obsługi klienta jest w tym przypadku jedną z najistotniejszych i oczekiwanych rzeczy. Kobiety w ciąży i rodziny z małymi dziećmi w sklepach budowlanych mają szereg udogodnień. Na jakoscobslugi.pl szczegółowo opisują swoje pozytywne doświadczenia, możemy tam znaleźć na przykład taki opis:

„Po prawej stronie mamy salę zabaw dla dzieci, która zawsze jest oblegana i chwalona przez rodziców. (…) W samej restauracji znajduje się kącik dla dzieci. Mogą się one tam wyszaleć (niestety w tym przypadku już z rodzicami lub same). Dostępne są także foteliki dostawne do karmienia dziecka. Dodatkowo istnieje możliwość podgrzania mleka lub zupki dla dziecka starszego. (…) Poza strefą restauracyjną znajduje się toaleta, przy której usytuowano miejsce dla matek z dziećmi. Widziałam i korzystałam z takich pokoi w wielu miejscach, ale to jest wyjątkowe. Mieścimy się ta zawsze w 2 osoby dorosłe z maluszkiem. Nadaje się do przewinięcia dziecka, jak i nakarmienia piersią lub też odciągnięcia pokarmu”.

Napisała Oliwia o IKEA w Jankach; 06.05.2017. Więcej na: www.jakoscobslugi.pl/opinia/36727383

Wpływ standardów obsługi i pracy personelu na marketing relacji.

Badania marketingowe wskazują, że zainteresowanie personelu klientem bardzo pozytywnie wpływa na odbiór całościowy jakości obsługi klienta. Klienci marketów budowlanych i sklepów z wyposażeniem wnętrz najczęściej nie są ekspertami w dziedzinie urządzania mieszkania i oczekują rzetelnej i fachowej porady. Niestety nie tylko wiedza pracowników ma wpływ na marketing relacji, ale również, a czasem przede wszystkim umiejętność zrozumienia potrzeb klienta oraz pozytywne nastawienie do niego.

Przykładowo, klientka poszukująca baterii łazienkowej, gdy zapytała o to, czy „Czy ta bateria jest już z całym osprzętem tzn z syfonem i rurami do podłączenia, czy trzeba to dokupić osobno?” usłyszała od doradcy w Castoramie w Bydgoszczy: „NO JAK Z SYFONEM?! PRZECIEŻ WIADOMO, ŻE TE RZECZY DOKUPUJE SIĘ OSOBNO, W ZESTAWIE JEST TYLKO KOREK AUTOMATYCZNY!”.

Klientka o nicku Dama Pik, która doświadczyła opisanej reakcji doradcy tak komentuje ją w dalszej części opinii: „No przecież to oczywiste , a ja głupia tego nie wiedziałam, jak i tego, że w tej alejce nie znajdę poszukiwanej baterii, niczego nie wiedziałam udając się do Castoramy, liczyłam na wiedzę pracowników, a otrzymałam burę za mój brak podstawowej znajomości rozmieszczenia towaru i jego wyposażenia. Hańba mi…” Opinia z dn. 22.07.2017; Castorama w Bydgoszczy. Więcej na: www.jakoscobslugi.pl/opinia/36741217

Jak pokazuje doświadczenie konsumentów, aby pozytywnie wpłynąć na jakość obsługi klienta nie wystarczy tylko wiedza, która jest u konsultantów bardzo cenna, ale także przyjazne i spokojne podejście do klientów. Pomocni i mili pracownicy zdecydowanie pozytywnie wpływają na odbiór jakości obsługi sklepu. Pani Gabriela z Brzyska bardzo pozytywnie wypowiada się na temat Pepco:

„Sprzedawczynie są pomocne jeśli czegoś nie mogę znaleźć to chętnie to wskazują i kierują do odpowiedniego miejsca. Przestrzegają zasad kolejki. Są miłe i uprzejme”. Cała opinia na: www.jakoscobslugi.pl/opinia/36724819

Reklamacje i sposób ich rozpatrywania jako ważny element jakości obsługi klienta.

W branży wyposażenia wnętrz dość często zdarzają się sytuacje, w których klient musi towar zareklamować, ponieważ jest wadliwy bądź nie do końca odpowiada oczekiwaniom. Jest to sytuacja jak najbardziej normalna. Najlepsi w branży wiedzą, że to bardzo istotna sprawa dla klientów, która może zadecydować o tym, czy klient wróci do punktu w przyszłości. Bardzo pozytywne wrażenia z tego typu sytuacji miała Pani Dominika, która w życzliwy sposób wypowiedziała się o Pepco w Pabianicach:

„Kolejną rzeczą wartą ocenienia jest personel. Jest to w zasadzie główny powód wyboru właśnie tego sklepu z wielu, które znajdują się w mojej okolicy. Personel nie jest spięty, ale jednocześnie zachowuje się profesjonalnie, na tyle na ile wymaga tego sytuacja. (…) W sklepie tym bez problemu przyjmuje się reklamacje i zwroty. W przypadku reklamacji bez paragonu personel sam doradził nam w jaki sposób możemy reklamować wadliwy produkt na podstawie informacji takich jak: data oraz dokładna godzina zakupu”. Cała opinia na: www.jakoscobslugi.pl/opinia/36720356


Salon marki PEPCO – tegorocznej Gwiazdy Jakości Obsługi (fot. pochodzi ze strony internetowej firmy)

Jak zostać Gwiazdą Jakości Obsługi Klienta?

Jakość obsługi podlega nieustannie ocenie klientów. Jest również oceniana przez cały rok w ramach Polskiego Programu Jakości Obsługi, który każdego dnia za pomocą portalu jakoscobslugi.pl zbiera opinie o dziesiątkach tysięcy firm, z 200 branż. Jest to unikalne w skali kraju badanie jakości obsługi i satysfakcji klienta, połączone z badaniem NPS. Firmy korzystające na co dzień z porad i doświadczeń klientów szybciej się rozwijają i wpływają pozytywnie na marketing relacji. Najlepsi w swoich branżach są nagradzani prestiżowym tytułem Gwiazdy Jakości Obsługi.

Jak zostać Gwiazdą? To tytuł, na który trzeba zapracować. Warto więc wsłuchać się w głos swoich klientów, analizować ich opinie i na ich podstawie doskonalić standardy obsługi. Liderzy w poszczególnych branżach zostają Gwiazdami. Ważne jest także to, że ten tytuł zobowiązuje i aby go utrzymać nie można spocząć na laurach. Dlatego wiele firm, chcących zdobyć, bądź utrzymać tytuł Gwiazdy prowadzą również kompleksowe badania Mystery Shopping. Audyty Tajemniczy Klient pozwalają odpowiedzieć na szereg pytań, które nasuwają się po lekturze opinii „zwykłych” konsumentów, wprowadzić usprawnienia i analizować standardy jakości obsługi, by jeszcze lepiej sprostać wymaganiom klientów i prześcignać konkurencję w wyścigu do Gwiazd.

Więcej na temat Gwiazd Jakości Obsługi.

Masz więcej pytań?

Dowiedz się więcej od naszych Project Managerów:

Skorzystaj z 20 lat doświadczeń.

+48 71 799 89 59
wew: 22, 26, 31, 37

polska@secretclient.pl

Zobacz więcej AKTUALNOŚCI.


Gala Gwiazd Jakości Obsługi 2017

Konsumenci po raz 10 wybrali Gwiazdy Jakości Obsługi.

Jak co roku, w Międzynarodowy Dzień Konsumenta, Polski Program Jakości Obsługi, nagrodził najbardziej przyjazne firmy, Gwiazdami Jakości Obsługi 2017. To prestiżowe godło stanowi dowód uznania konsumentów i wskazuje, że odznaczeni nim stosują najwyższe standardy obsługi i zasłużyli na rekomendację. Wręczenie statuetek Gwiazd odbyło się 15 marca w siedzibie Business Centre Club w Warszawie, w Pałacu Lubomirskich w Warszawie.

Gala Jakości Obsługi to doniosła, a zarazem radosna uroczystość. Ogłoszenie listy Gwiazd cieszy zarówno laureatów, jak i konsumentów, ponieważ to wyłącznie ich głos decyduje o tym, które firmy otrzymują ten wyjątkowy znak jakości. Tegoroczną Galę z uśmiechem poprowadziła Katarzyna Pakosińska, a na scenie towarzyszył jej Mirosław Bartoń, Prezes Grupy VSC.

Tegoroczna Gala była wyjątkowa, ponieważ wieńczyła 10 już edycję tego największego badania satysfakcji konsumentów i NPS w Polsce. W tym roku, już po raz 10. poznaliśmy marki, które zdobyły najwyższe uznanie polskich klientów. Od lat Polski Program Jakości Obsługi konsekwentnie realizuje swoją misję, wcielając w życie hasło konsumenckie: „Twoja opinia się liczy”. Prowadzi badania marketingowe, publikuje raporty oraz podejmuje szereg działań, mających na celu poprawę standardów obsługi klienta, aby uczynić głos konsumentów bardziej słyszalnym i ważnym. W związku z 10 rocznicą, oprócz Gwiazd Jakości Obsługi 2017 przyznane zostały również Gwiazdy Dekady, podsumowujące 10 edycji Polskiego Programu Jakości Obsługi.

Polski Program Jakości Obsługi nieustannie, przez 365 dni w roku zbiera i analizuje opinie konsumentów na temat 45 tysięcy firm z 200 branż, na portalu jakoscobslugi.pl oraz za pomocą aplikacji Premia360 na urządzenia mobilne. Nowoczesne technologie odgrywają istotne znaczenie w badaniach jakości obsługi, ponieważ smartfony i tablety na stałe weszły do zakupowego krajobrazu. Towarzyszą klientom w codziennym życiu i dzięki urządzeniom mobilnym można zgłosić opinię bezpośrednio podczas zakupów.

Wiedza, płynąca z badań Polskiego Programu Jakości Obsługi, prezentowana jest w formie kompleksowych analiz. Wyniki tegorocznej edycji badania jakości obsługi klientów zaprezentowała podczas Gali dr Krystyna Jendrzej–Gawlicz. Doroczny raport, analizujący stan jakości obsługi w Polsce wskazuje, że wskaźnik satysfakcji klientów w naszym kraju nadal rośnie i osiągnął poziom 77,5%. Chociaż dzieje się coraz lepiej, to firmy nie mogą osiąść na laurach, ponieważ wciąż co 5 transakcja kończy się konsumenckim rozczarowaniem.

Międzynarodowy Dzień Konsumenta ustanowiony został na świecie dla upamiętnienia pierwszej debaty nad prawami konsumentów w 1962 roku, w Kongresie Stanów Zjednoczonych. to wtedy, 55 lat temu Johna F. Kennedy wypowiedział znamienne słowa: „Konsumenci to my wszyscy. To największa grupa ekonomiczna. Mimo to, jest to jedyna ważna grupa, której opinie są rzadko brane pod uwagę.” Z pewnością jednak stwierdzenie to nie dotyczy obecnych gości obecnych na Gali Jakości Obsługi. Przybyli na nią bowiem Prezesi i managerowie firm, uznanych za najbardziej przyjazne klientom, a także dziennikarze i eksperci, zajmujący się badaniami satysfakcji klientów oraz audytami Mystery Shopping.

W debacie na temat wyzwań w obsłudze klienta wzięli udział przedstawiciele marek: Solar, LUXMED, Play, T-Mobile, ING Bank Śląski, SecretClient i Grupa VSC. Merytorycznym partnerem debaty był Harvard Business Review Polska. Zapraszamy do obejrzenia filmu z podsumowaniem debaty.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji filmowej z Gali Gwiazd Jakości Obsługi 2017:

Polski Program Jakości Obsługi cechuje elitarny charakter. Każdego roku, wyróżniane jest wyłącznie wąskie grono firm. Gwiazda Jakości Obsługi przyznawana jest w każdej kategorii jedynie od 1 do 3 laureatów. Gwiazda Jakości Obsługi stanowi dowód uznania najważniejszych ekspertów, czyli klientów. Niełatwo sprostać oczekiwaniom konsumentów, wiedzą o tym z pewnością tegoroczni laureaci – ich trud został nagrodzony brawami. Podczas wręczania statuetki Gwiazdy Jakości Obsługi 2017 każdy przedstawiciel firmy miał możliwość wyrazić podziękowania dla całego zespołu swojej firmy.

Laureaci wchodzili na scenę przy akompaniamencie kwartetu smyczkowego, który podkreślał uroczysty charakter ceremonii.

Wiktor Mikołajczyk (po prawej), Dyrektor Pionu Serwisu Fabrycznego, oraz Jacek Kopiec (po lewej), Technik Roku BSH odbierają Gwiazdę Jakości Obsługi 2017 dla Serwisu Fabrycznego Sprzętu Gospodarstwa Domowego Bosch Siemens Gaggenau Zelmer.

Anna Rulkiewicz, Prezes Grupy LUX MED, odbiera Gwiazdę Dekady Jakości Obsługi, w imieniu Grupy LUXMED.

Po Gali, zgodnie z coroczna tradycją zatrzymaliśmy czas, w pamiątkowej fotografii laureatów.

Podczas 10. edycji Gali Gwiazd Jakosci Obsługi statuetki odebrali reprezentanci firm, które polscy klienci uznali za najprzyjaźniejsze: Avon, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, CityFit, Deichmann, Enel-Med, Ergo Hestia, Expander, Gothaer, Hebe, ING Bank Slaski, Jula, Kaufland, Kazar, Komfort, Komputronik, Lidl, Lux Med, mBank, Media Expert, Nju Mobile, OBI, Open Finance, Oriflame, Pepco, PKN Orlen, Play, RTV EURO AGD, Samsung, Serwis Fabryczny Sprzętu Gospodarstwa Domowego Bosch Siemens Gaggenau Zelmer, Shell, Solar, Statoil, Studio Dekoral, T-Mobile, UPC, Vectra, Vivus, Warta.

Gala Jakości Obsługi to również miejsce spotkań i integracji. Na zdjęciu przedstawiciele branży bankowej, którzy na codzień ze sobą konkurują, ale tym, co łączy ich strategie i działania są najwyższe standardy obsługi i troska o satysfakcję klientów.

W dniu Gali ukazał się dodatek specjalny do ogólnopolskiego wydania Gazety Wyborczej, w którym analitycy Polskiego Programu Jakość Obsługi we współpracy z analitykami SecretClient® oraz ekspertami od marketingu relacji z Grupy VSC podsumowali wyniki badania satysfakcji klientów. Znalazły się w nim wyniki 10. edycji badania satysfakcji klienta oraz ciekawe case-study, a także wywiady z managerami firm, które nagrodzono Gwiazdami Jakości Obsługi 2017. W dodatku znalazły się również artykuły ekspertów, którzy na co dzień zajmują się tematem jakości obsługi oraz dbają o marketing relacji. Analitycy Polskiego Programu Jakość Obsługi we współpracy z ekspertami SecretClient® specjalizującymi się w badaniach Tajemniczy Klient stworzyli obszerny raport dotyczący jakości obsługi klienta w polskich firmach.

Więcej informacji – zobacz raport i dodatek specjalny w PDF.


Aż 93% Polaków uważa, że już sama świadomość pracownika, że w każdej chwili może zostać oceniony przez klientów, ma wpływ na jakość obsługi? Dlatego warto przyłączyć się do Polskiego Programu Jakości Obsługi.

Eksperci Grupy VSC i SecretClient® pomogą zaprojektować plan badań i odpowiednio komunikować go pracownikom Państwa firmy, akcentując korzyści. Nasze analizy i raporty pozwolą poszerzyć Państwa wiedzę na temat potrzeb i oczekiwań klientów także porównać szanse i zagrożenia na tle branży i firm konkurencyjnych. Dzięki temu Państwa firma zyska zdolność natychmiastowej reakcji na rynkowe zdarzenia i będzie lepiej odpowiadać na potrzeby klientów. To działa, dowodem są nasze Gwiazdy Jakości Obsługi!

Grupa VSC od 1998 roku, czyli już od niemal 2 dekad specjalizuje się w marketingu relacji, łącząc siłę trzech marek: SecretClient®, Polski Program Jakość Obsługi oraz Programylojalnościowe.pl. Rozwinęła silne gałęzie komplementarnych usług w zakresie badań marketingowych, zogniskowanych na jakości obsługi i satysfakcji klientów, łącząc jej z obszarem motywacji i lojalności. Grupa VSC wykorzystuje efekt synergii. Zrealizowała przeszło 500.000 audytów Mystery Shopper oraz kilkaset programów lojalnościowych i motywacyjnych. Posiada największą w Polsce sieć 70000 Tajemniczych Klientów, obecnych w 6.000 miejscowości oraz współpracuje z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu. W oparciu o badania konsumentów i ich oczekiwań projektuje oraz rozwija systemy lojalnościowe. Należy do elitarnego grona Diamentów Forbes oraz Gazel Biznesu. Swoją działalność w każdym obszarze od lat stale wspiera badaniami satysfakcji konsumentów oraz klientów biznesowych.


Światowy Dzień Konsumenta

Światowy Dzień Konsumenta 2017

„Konsumenci to my wszyscy” – to znane stwierdzenie padło z ust Johna F. Kennedy’ego w trakcie przemówienia wygłoszonego przez Prezydenta w 1962 roku w Kongresie Stanów Zjednoczonych. W rocznicę tego wydarzenia, 15 marca, od wielu lat obchodzimy w Polsce Światowy Dzień Konsumenta.

Międzynarodowy Dzień Konsumenta to doskonała okazja, żeby przyjrzeć się jakości obsługi klientów z perspektywy zarówno ich samych, jak i ich firm. Jeden dzień jednak nie wystarczy, aby zrozumieć konsumentów i nauczyć się odpowiadać na ich potrzeby. Świadome tego faktu, nowoczesne firmy nieustannie przez cały rok prowadzą monitoring jakości obsługi oraz badania marketingowe, dzięki którym coraz lepiej budują satysfakcję i lojalność swoich klientów.

Najbardziej rekomendowanym narzędziem umożliwiającym badanie satysfakcji klientów są badania marketingowe Mystery Shopping, pozwalające spojrzeć na przyjęte w firmie standardy obsługi z perspektywy klienta i odpowiednio szybko reagować na wszelkie nieprawidłowości. Badania Mystery Shopping dostarczają cennych informacji także na temat oczekiwań klientów, ponieważ Mystery Shopper w kwestionariuszu z badania satysfakcji klientów może umieścić także szereg własnych, subiektywnych opinii i uwag.

Eksperci odpowiadający za jakość obsługi klienta, w ramach zespołu SecretClient® podczas każdego badania marketingowego oraz zawsze po jego zakończeniu, rekomendują firmom kierunki zmian oraz działań szkoleniowych dla pracowników, aby w rezultacie jakość obsługi klienta stale się podnosiła. Dzięki wynikom dostarczanym przez badania marketingowe Tajemniczy Klient, firma ma możliwość dowiedzieć się, jak lepiej wykorzystać swój potencjał i nie tracić klientów, jakie podjąć działania szkoleniowe, czy i które procesy i procedury należy usprawnić oraz jak rozwijać firmowe standardy. W tym pomaga Mystery Shopper.

Drugim, ważnym narzędziem są badania satysfakcji klientów. Prowadzone systematycznie dostarczają cennej wiedzę w zakresie potrzeb i oczekiwań klientów. Badania satysfakcji klientów mogą być realizowane metodą CATI – telefonicznie, CAWI – przez internet lub poprzez wywiady osobiste oraz techniki mieszane. Warto także zachęcać swoich klientów, aby sami przekazywali firmie swoje uwagi, ponieważ niezwykle wzbogaca to badania satysfakcji klientów. Jakość obsługi klienta widziana oczami samych zainteresowanych, czyli grupy docelowej może przyczynić się do istotnych zmian w strategii firmy, a w konsekwencji pozwolić przedsiębiorstwu wyprzedzić konkurencję i zwiększyć zyski.

W zakresie badania satysfakcji klientów, pozyskiwania i analizy opinii konsumentów Klienci SecretClient® otrzymują wsparcie oraz dostęp do narzędzi analitycznych platformy jakoscobslugi.pl, prowadzonej od 10 lat przez Polski Program Jakość Obsługi, w tym dostęp do aplikacji Premia360 na smartfony, która umożliwia badanie satysfakcji klienta bezpośrednio w placówkach na terenie całej Polski.

Troska o jakość obsługi klientów to nie tylko systematyczne badania marketingowe realizowane techniką Tajemniczy Klient oraz badania satysfakcji klientów. Grupa VSC oferuje komplementarne usługi, obejmujące całościowy marketing relacji, niezwykle ważny w obszarze customer experience. Grupa VSC posiada w swojej ofercie dedykowane programy lojalnościowe i motywacyjne, systemy lojalnościowe, programy stymulujące postawy sprzedawców i pośredników oraz programy partnerskie. Warto szerzej spojrzeć na badania Mystery Shopping i wykorzystać je jako narzędzie do budowy motywacji i lojalności swoich klientów.

Zobacz więcej Aktualności.


 

Przepis na jakość obsługi

 

Wielkanocny przepis na jakość obsługi klienta – na bazie jajek!

Aby w pełni poznać smak i wartość czekoladowych jajek musimy dotrzeć do ich środka. Podobnie jest z jakością obsługi klienta, to co widzimy na zewnątrz nie zawsze pokrywa się z zawartością. Za fasadą wizerunku firm, punktów sprzedaży i usług mogą kryć się, niczym w jajku niespodziance, rozmaite treści. Dotarcie do wnętrza jakości obsługi i dogłębna analiza satysfakcji klientów stają się więc kluczowym warunkiem wzrostu firmy. W dotarciu do sedna tej wiedzy najlepiej sprawdzają się badania marketingowe realizowane techniką Tajemniczy Klient. O tym, dlaczego ta metoda jest lepsza niż tradycyjne badanie satysfakcji klientów oraz ankiety opinii konsumentów, napiszemy w dalszej części artykułu. Zacznijmy od wyjaśnienia na czym opiera się tytułowy przepis na jakość obsługi na bazie jajek i to w dodatku czekoladowych.

Niech nie zmylą nas…

Niech nie zmylą nas błyszczące złotka, kolorowe napisy i marki producentów. Z zewnątrz większość czekoladowych jajek wygląda bardzo atrakcyjnie. Zadaniem ich opakowań jest kuszenie i motywacja klientów do impulsowego zakupu. Podobną rolę w obsłudze klientów pełnią witryny sklepów, wygląd punktów sprzedaży oraz reklamy. Badania satysfakcji klientów dowodzą jednak, że samo zwrócenie uwagi konsumenta na sklep, restaurację, instytucję finansową czy punkt usługowy nie oznacza jeszcze, że dojdzie do transakcji. Decydujące znaczenie ma to, co wydarzy się później, na przykład co zobaczymy po wejściu do punktu sprzedaży i czy powita nas właściwa atmosfera oraz standardy obsługi? A może poczujemy się jak intruzi, zakłócający życie towarzyskie pracowników lub trafimy na żywiołową dyskusję na temat kierownictwa i płac?

Możemy doznać zachwytu lub rozczarowania zanim spróbujemy…

Możemy doznać zachwytu lub wielkiego rozczarowania zanim jeszcze spróbujemy smaku czekoladowych jajek. Często wystarczy już samo zajrzenie pod opakowanie. Czy zobaczymy pod nim zachęcające kształty, czy pokruszoną masę? Analogiczne emocje pojawiają się po przekroczeniu progu sklepu, banku, kawiarni lub po przyjeździe na stację paliw. Wygląd punktu obsługi ma znaczenie, warto jednak pamiętać, że liczy się coś więcej niż estetyka półek i kas. Ważniejsze są: porządek, czystość i wygoda klientów czyli obszary, za które odpowiada personel danej placówki. Pracownicy punktu obsługi odgrywają kluczową rolę w jakości obsługi klienta. Mogą okazać klientowi pomóc, doradzić lub wykazać całkowitą bierność. Po tym etapie większość Klientów będzie już gotowa do podjęcia decyzji, która przełoży się na wyniki firmy.

Finalizacja transakcji

Tym sposobem dochodzimy do finalizacji transakcji. W przypadku jajka możemy je zjeść, odłożyć na później lub wyrzucić do kosza. To samo dzieje się w punkcie sprzedaży: kupujemy, odkładamy zakup, albo z niesmakiem wychodzimy. Dla firmy najważniejsze staje się więc dotarcie do sedna, czyli skuteczności. Ktoś może zapytać, po co porównywać placówki i sprzedawców poprzez Mystery Shoppera, można przecież porównać wartość i wolumen sprzedaży. To za mało, gdyż także w tym zakresie sprawdzają się wielkanocne analogie. Jak wiadomo, wypełnienie największych, czekoladowych jajek bywa niepełne. Zdarzają się jajka, wypełnione masą do połowy, inne w jednej trzeciej. Podobnie dzieje się w biznesie i sprzedaży. Poszczególne sklepy, oddziały firm, czy placówki banków, które uchodzą za firmowych liderów, mogą mieć jeszcze nieco niewykorzystanego potencjału. W wyniku badań Tajemniczych Klientów może się okazać np., że wysokie wyniki tych placówek, w zakresie wartości i wolumenu sprzedaży, nie wypływają z lepszej organizacji punktu obsługi, czy większego zaangażowania personelu w aktywną sprzedaż, lecz wynikają np. z lepszych lokalizacji. Docierając do tej wiedzy poprzez badania marketingowe będziemy w stanie zidentyfikować sklepy i placówki, które osiągnąć więcej, gdyby lepiej obsługiwały klientów. Tak jak wewnątrz mniejszych jajek zdarza się znaleźć coś wspaniałego, tak w mniejszych sklepach również możemy odkryć prawdziwe gwiazdy jakości obsługi oraz liczne pomysły na usprawnienie pracy i standardy obsługi klienta.

Badania Tajemniczy Klient metodą na dotarcie do sedna.

Dlaczego najlepszą metodą dotarcia do sedna są badania Tajemniczy Klient? Można próbować analizować jakość obsługi klienta poprzez badania satysfakcji klientów, ale takie ankiety ograniczają się zwykle do odbiorców firmy w ramach określonej bazy danych. Znacznie trudniej dotrzeć do osób, w przypadku których nie doszło do transakcji, a pamiętajmy że grupa ta może się okazać kluczowa dla przyszłych wyników firmy. Więcej dowiemy się poprzez kompleksowe badania Mystery Shopping, ponieważ audyty Tajemniczego Klienta obejmują wszystko to, co zobaczymy pod „opakowaniem”, czyli wiedzę i kompetencje personelu, prowadzenie aktywnej sprzedaży, umiejętność rozpoznania potrzeb klienta i wskazanie mu właściwej oferty firmy, a także jakość relacji z klientem oraz uprzejmość. Mystery shopper przeanalizuje także przyjazność punktu sprzedaży, czas i jakość usług, czystość, porządek i estetykę oraz dostępność materiałów POS.

Tajemniczy Klient – więcej niż badania marketingowe.

Tajemniczy Klient w wykonaniu ekspertów Grupy VSC to znacznie więcej niż badania marketingowe. SecretClient® pomaga wyłonić prawdziwych liderów aktywnej sprzedaży w firmie, ale to nie koniec. Możemy następnie nagradzać ich specjalnymi statuetkami i certyfikatami wewnętrznych Gwiazd Jakości Obsługi w firmie, dzięki którym standardy jakości obsługi klienta zostaną potwierdzone i przypieczętowane przez niezależnego audytora – Polski Program Jakość Obsługi. Co więcej wnioski z wizyt Mystery Shopper oraz badania Tajemniczych Klientów w kanałach komunikacji Mystery Calling mogą stanowić doskonałą podstawę pod przygotowanie praktycznych szkoleń i podnoszenia świadomości pracowników w zakresie jakości obsługi i satysfakcji klienta. Klienci SecretClient® korzystają z jeszcze szerszego efektu synergii, tj. możliwości łączenia różnych usług składających się na całościowy marketing relacji. Oferta Grupy VSC obejmuje programy motywacyjne i systemy lojalnościowe B2B i B2C, dla konsumentów, kontrahentów, pośredników oraz sprzedawców. W zakres usług wchodzi projektowanie i kompleksowa obsługa programów lojalnościowych, oprogramowanie do zarządzania lojalnością i motywacją, katalogi nagród, logistyka nagród, obsługa prawna i podatkowa konkursów i programów. W tym przypadku połączenie badań i analityki z działaniami motywacyjnymi powoduje, że budowa lojalności klientów i pracowników, staje się szybsza oraz dużo efektywniejsza.

Zapraszamy do współpracy i korzystania z korzyści synergii Grupy VSC.


Efekt Hawthorne’a w badaniach

Efekt Hawthorne’a w badaniach Mystery Shopping.

Czy Tajemniczy Klient wpływa na wynik EBIT firmy? Dostarczamy dowody na to, że SecretClient® może wpływać na wzrost obrotów i zysków przedsiębiorstw, które w swojej sieci handlowej zastosują mystery shopping. Każda firma może przekonać się, że wzrost sprzedaży nie musi być okupiony dużymi nakładami finansowych na reklamę, lecz może wynikać bezpośrednio z audytów Tajemniczego Klienta. Wnioski płynące z wieloletnich analiz Grupy VSC są imponujące: koszt każdej wizyty mystery shopper zwraca się w postaci zwiększonej sprzedaży oraz wzrostu liczby klientów, a w wielu przypadkach dodatkowe zyski sięgają 60-krotności kosztów audytu.

Z czego może wynikać 60-krotny zwrot z inwestycji w audyty Tajemniczych Klientów? W przypadku branży obuwniczej lepsza praca personelu, wywołana świadomością prowadzonych badań spowodowała, że wchodzący do sklepu klienci rzadziej opuszczali go bez dokonania zakupów. Na zmierzony wzrost sprzedaży składała się aktywna postawa sprzedawców, fachowe doradztwo w wyborze modelu oraz pomoc w znalezieniu poszukiwanego rozmiaru. Podobne przykłady można mnożyć w wielu innych branżach. W związku z tym wiele firm nie ma wątpliwości, że jakość obsługi klienta jest związana z ich wynikami sprzedaży i wskaźnikiem EBIT. Dowodzą tego nie tylko badania marketingowe, ale przede wszystkim praktyka.

Opisane zjawisko wiąże się z tak zwanym efektem Hawthorne’a, dzięki któremu personel pod wpływem świadomości badań marketingowych podejmuje wysiłek zmierzający do zwiększenia efektywności pracy i poprawy jakości obsługi klienta. Efekt Hawthorne’a odkryto w 1932 roku prowadząc badania nad wydajnością pracy. Badacze doszli do wniosku, że wydajność w fabryce Hawthorne’a wzrastała nie tylko w grupach osób, na których prowadzono eksperyment, lecz rosła także wśród osób, których badanie marketingowe nie obejmowało. Działo się tak dlatego, że osoby nieobjęte badaniem miały świadomość, że jest ono prowadzone, ponieważ po firmie co jakiś czas „kręcili się” zewnętrzni audytorzy. Efekt Hawthorne’a w badaniach SecretClient® prowadzonych przez Grupę VSC powoduje, że już sama świadomość personelu, iż pracodawca prowadzi audyty jakości obsługi oraz że każdy z obsługiwanych klientów może się okazać Tajemniczym Klientem automatycznie podnosi standardy jakości obsługi.

Badania, które Grupa VSC prowadzi metodą Mystery Shopper pozwalają określić proc. poziom realizacji przez personel standardów jakości obsługi w każdym sklepie i punkcie obsługi. Ponad 17-letnie doświadczenie w badaniach Tajemniczego Klienta, setki tysięcy przeprowadzonych audytów Mystery Shopping oraz stała współpraca z Polskim Programem Jakość Obsługi i platformą jakoscobslugi.pl pozwalają stwierdzić, że poziom obsługi klientów uległa ciągłej poprawie, a oczekiwany wynik w tym zakresie zwiększył w przeciągu 5 ostatnich lat, z 80% do 85%. Zdaniem 93% respondentów sam fakt, że w firmie prowadzone jest badanie SecretClient®, pomaga podnieść jakość obsługi klienta bez dodatkowych nakładów.

Niektóre firmy zapominają jednak o tym, że dla klienta najważniejsza jest pomoc i fachowe doradztwo. Dowodzi tego niejedno badanie satysfakcji klientów, które Grupa VSC prowadziła na przestrzeni ostatnich miesięcy. Podczas codziennej obsługi konieczne jest zatem zbadanie potrzeb klienta, dzięki temu możliwe będzie zaproponowanie mu produktu zgodnego z jego preferencjami. Wówczas klient będzie miał poczucie, że pracownikowi na nim zależy i chętniej wróci i dokona kolejnych zakupów. Klienci oczekują od sprzedawcy, że zaproponuje im produkty zgodne z ich preferencjami. Po rozpoznaniu potrzeb klienta, pracownik powinien zaproponować kilka różnych opcji produktów, zarówno podstawowych, jak również komplementarnych. Klient wychodząc ze sklepu musi być w pełni usatysfakcjonowany. Dlatego tak istotne są standardy obsługi, procedura sprzedaży i świadomość pracowników. Więcej na temat drzewa możliwości SecretClient®

Źródła:
Badania i materiały własne www.secretclient.com (1998-2014);
Austin Weber: The Hawthorne Works (ang.). Assembly magazine, 1 sierpnia 2002;
Norman Goodman: Wstęp do socjologii. Poznań: Zysk i S-ka, 1997.


Zobacz wszystkie Aktualności: